See falaich on Wiktionary
{
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "gd",
"2": "sga",
"3": "fo·luigi",
"4": "",
"5": "covers, hides, conceals",
"lit": "lays under"
},
"expansion": "Old Irish fo·luigi (“covers, hides, conceals”, literally “lays under”)",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Irish fo·luigi (“covers, hides, conceals”, literally “lays under”); see laigid (“to lie down”).",
"forms": [
{
"form": "dh'fhalaich",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "falaichidh",
"tags": [
"future"
]
},
{
"form": "falach",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "falachadh",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "falaichte",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gd-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "falaich",
"source": "conjugation",
"tags": [
"stem"
]
},
{
"form": "falach",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "falachadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "falaichte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "dh'fhalaich",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"independent",
"past"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"independent",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "dh'fhalaich",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dependent",
"past"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "falaichidh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"future",
"independent"
]
},
{
"form": "falaichearfalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"passive"
]
},
{
"form": "falaich",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dependent",
"future"
]
},
{
"form": "falaichearfalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"future",
"passive"
]
},
{
"form": "dh'fhalaichinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"first-person",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaichteadhdh'fhalaichist¹dh'fhalaichiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"independent",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "fhalaichinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"dependent",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fhalaichteadhfhalaichist¹fhalaichiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"first-person",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheamaiddh'fhalaicheadh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"first-person",
"independent",
"plural"
]
},
{
"form": "dh'fhalaichteadhdh'fhalaichist¹dh'fhalaichiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"independent",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "fhalaicheamaid fhalaicheadh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"dependent",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "fhalaichteadhfhalaichist¹fhalaichiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"first-person",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"independent"
]
},
{
"form": "dh'fhalaichteadhdh'fhalaichist¹dh'fhalaichiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"independent",
"passive"
]
},
{
"form": "fhalaicheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"dependent",
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "fhalaichteadhfhalaichist¹fhalaichiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"error-unrecognized-form",
"passive"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"independent"
]
},
{
"form": "dh'fhalaichear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"independent",
"passive"
]
},
{
"form": "falaicheam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"imperative",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "falaichearfalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"independent",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "falaich",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"independent",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "falaichearfalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"independent",
"passive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "falaicheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"independent",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "falaichearfalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"independent",
"passive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "falaicheamaid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"imperative",
"independent",
"plural"
]
},
{
"form": "falaichearfalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"independent",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "falaichibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"independent",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "falaichearfalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"independent",
"passive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "falaicheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"independent",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "falaichearfalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"independent",
"passive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gd-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "falaich",
"source": "conjugation",
"tags": [
"stem"
]
},
{
"form": "falach",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "falachadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "falaichte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "dh'fhalaich mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"independent",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaich thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"independent",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaich e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"independent",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"independent",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaich sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"independent",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "dh'fhalaich sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"independent",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "dh'fhalaich iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"independent",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"independent",
"past"
]
},
{
"form": "falaichidh mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "falaichidh tu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "falaichidh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "falaichidh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"independent",
"plural"
]
},
{
"form": "falaichidh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "falaichidh iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "falaichearfalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"impersonal",
"independent"
]
},
{
"form": "dh'fhalaichinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheadh tu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheadh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheamaiddh'fhalaicheadh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"independent",
"plural"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheadh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheadh iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "dh'fhalaichteadhdh'fhalaichist¹dh'fhalaichiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"independent"
]
},
{
"form": "cha do dh'fhalaich mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "cha do dh'fhalaich thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "cha do dh'fhalaich e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "cha do dh'fhalaich sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "cha do dh'fhalaich sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "cha do dh'fhalaich iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "cha do dh'fhalaicheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "chan fhalaich mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhalaich thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhalaich e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhalaich sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "chan fhalaich sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "chan fhalaich iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "chan fhalaichearchan fhalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "chan fhalaichinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhalaicheadh tu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhalaicheadh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhalaicheamaidchan fhalaicheadh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "chan fhalaicheadh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "chan fhalaicheadh iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "chan fhalaichteadhchan fhalaichist¹chan fhalaichiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "an do dh'fhalaich mi?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "an do dh'fhalaich thu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "an do dh'fhalaich e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "i?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "an do dh'fhalaich sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "an do dh'fhalaich sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "an do dh'fhalaich iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "an do dh'fhalaicheadh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal",
"past"
]
},
{
"form": "am falaich mi?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "am falaich thu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "am falaich e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "i?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "am falaich sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "am falaich sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "am falaich iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "am falaichear?am falaichtear?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"impersonal"
]
},
{
"form": "am falaichinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "am falaicheadh tu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "am falaicheadh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "i?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "am falaicheamaid?am falaicheadh sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "am falaicheadh sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "am falaicheadh iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "am falaichteadh?am falaichist?¹am falaichiste?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "nach do dh'fhalaich mi?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "nach do dh'fhalaich thu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nach do dh'fhalaich e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "nach do dh'fhalaich sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "nach do dh'fhalaich sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nach do dh'fhalaich iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nach do dh'fhalaicheadh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal",
"past"
]
},
{
"form": "nach falaich mi?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "nach falaich thu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nach falaich e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "nach falaich sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "nach falaich sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nach falaich iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nach falaichear?nach falaichtear?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"impersonal"
]
},
{
"form": "nach falaichinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nach falaicheadh tu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nach falaicheadh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "nach falaicheamaid?nach falaicheadh sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "nach falaicheadh sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nach falaicheadh iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nach falaichteadh?nach falaichist?¹nach falaichiste?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheas mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ma dh'fhalaicheas mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheas thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ma dh'fhalaicheas thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheas e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "ma dh'fhalaicheas e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheas sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "ma dh'fhalaicheas sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheas sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ma dh'fhalaicheas sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheas iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ma dh'fhalaicheas iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "dh'fhalaichear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "ma dh'fhalaichear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "falaich mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "mur falaich mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "falaich thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mur falaich thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "falaich e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "mur falaich e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "falaich sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "mur falaich sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "falaich sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "mur falaich sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "falaich iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "mur falaich iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "falaichear falaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "falaichearmur falaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "murr falaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "murrmur falaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "falaicheam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "falaich",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "falaicheadh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "falaicheamaid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "falaichibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "falaicheadh iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "falaichearfalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal"
]
},
{
"form": "folaich",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "foluich",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "gd",
"10": "",
"11": "verbal noun",
"12": "falach",
"13": "or",
"14": "falachadh",
"15": "",
"16": "",
"17": "past participle",
"18": "falaichte",
"2": "verb",
"3": "past",
"4": "dh'fhalaich",
"5": "",
"6": "",
"7": "future",
"8": "falaichidh",
"9": "",
"head": ""
},
"expansion": "falaich (past dh'fhalaich, future falaichidh, verbal noun falach or falachadh, past participle falaichte)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"fut": "falaichidh",
"past": "dh'fhalaich",
"pp": "falaichte",
"vn": "falach",
"vn2": "falachadh"
},
"expansion": "falaich (past dh'fhalaich, future falaichidh, verbal noun falach or falachadh, past participle falaichte)",
"name": "gd-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "falach, falachadh"
},
"name": "gd-conj"
},
{
"args": {
"1": "falaich",
"10": "falaicheamaid",
"11": "falaichibh",
"12": "falaicheadh",
"13": "dh'fhalaicheas",
"14": "dh'fhalaicheadh",
"15": "falaichear",
"16": "dh'fhalaichteadh",
"17": "falaichtear",
"18": "dh'fhalaichear",
"19": "falaichteadh",
"2": "dh'fhalaich",
"20": "falaichte",
"21": "falaichinn",
"22": "falaicheadh",
"23": "falaicheamaid",
"24": "dh'fhalaichist",
"25": "falaichist",
"3": "falaichidh",
"4": "dh'fhalaichinn",
"5": "dh'fhalaicheadh",
"6": "dh'fhalaicheamaid",
"7": "falaicheam",
"8": "falaich",
"9": "falaicheadh",
"type": "regular",
"vn": "falach, falachadh"
},
"name": "gd-conj-table"
}
],
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "30 33 37",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"hide, conceal, obscure"
],
"id": "en-falaich-gd-verb-NLDA6zUu",
"links": [
[
"hide",
"hide"
],
[
"conceal",
"conceal"
],
[
"obscure",
"obscure"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "30 33 37",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "28 32 40",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "27 25 48",
"kind": "other",
"name": "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"disguise"
],
"id": "en-falaich-gd-verb-gxgLdFy~",
"links": [
[
"disguise",
"disguise"
]
]
}
],
"synonyms": [
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"transitive"
],
"word": "cuir am falach"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"intransitive"
],
"word": "rach am falach"
}
],
"word": "falaich"
}
{
"etymology_number": 2,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "gd",
"2": "noun form",
"g": "m"
},
"expansion": "falaich m",
"name": "head"
}
],
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "30 33 37",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "falach"
}
],
"glosses": [
"genitive singular of falach"
],
"id": "en-falaich-gd-noun-K0HlLKfu",
"links": [
[
"falach",
"falach#Scottish_Gaelic"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
}
],
"word": "falaich"
}
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
"Scottish Gaelic lemmas",
"Scottish Gaelic non-lemma forms",
"Scottish Gaelic noun forms",
"Scottish Gaelic terms derived from Old Irish",
"Scottish Gaelic terms inherited from Old Irish",
"Scottish Gaelic verbs"
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "gd",
"2": "sga",
"3": "fo·luigi",
"4": "",
"5": "covers, hides, conceals",
"lit": "lays under"
},
"expansion": "Old Irish fo·luigi (“covers, hides, conceals”, literally “lays under”)",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Irish fo·luigi (“covers, hides, conceals”, literally “lays under”); see laigid (“to lie down”).",
"forms": [
{
"form": "dh'fhalaich",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "falaichidh",
"tags": [
"future"
]
},
{
"form": "falach",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "falachadh",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "falaichte",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gd-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "falaich",
"source": "conjugation",
"tags": [
"stem"
]
},
{
"form": "falach",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "falachadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "falaichte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "dh'fhalaich",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"independent",
"past"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"independent",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "dh'fhalaich",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dependent",
"past"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "falaichidh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"future",
"independent"
]
},
{
"form": "falaichearfalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"passive"
]
},
{
"form": "falaich",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"dependent",
"future"
]
},
{
"form": "falaichearfalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"future",
"passive"
]
},
{
"form": "dh'fhalaichinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"first-person",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaichteadhdh'fhalaichist¹dh'fhalaichiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"independent",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "fhalaichinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"dependent",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fhalaichteadhfhalaichist¹fhalaichiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"first-person",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheamaiddh'fhalaicheadh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"first-person",
"independent",
"plural"
]
},
{
"form": "dh'fhalaichteadhdh'fhalaichist¹dh'fhalaichiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"independent",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "fhalaicheamaid fhalaicheadh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"dependent",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "fhalaichteadhfhalaichist¹fhalaichiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"first-person",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"independent"
]
},
{
"form": "dh'fhalaichteadhdh'fhalaichist¹dh'fhalaichiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"independent",
"passive"
]
},
{
"form": "fhalaicheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"dependent",
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "fhalaichteadhfhalaichist¹fhalaichiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"error-unrecognized-form",
"passive"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"independent"
]
},
{
"form": "dh'fhalaichear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"independent",
"passive"
]
},
{
"form": "falaicheam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"imperative",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "falaichearfalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"independent",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "falaich",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"independent",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "falaichearfalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"independent",
"passive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "falaicheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"independent",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "falaichearfalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"independent",
"passive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "falaicheamaid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"first-person",
"imperative",
"independent",
"plural"
]
},
{
"form": "falaichearfalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"independent",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "falaichibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"independent",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "falaichearfalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"independent",
"passive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "falaicheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"independent",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "falaichearfalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"independent",
"passive",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gd-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "falaich",
"source": "conjugation",
"tags": [
"stem"
]
},
{
"form": "falach",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "falachadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "falaichte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "dh'fhalaich mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"independent",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaich thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"independent",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaich e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"independent",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"independent",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaich sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"independent",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "dh'fhalaich sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"independent",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "dh'fhalaich iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"independent",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"independent",
"past"
]
},
{
"form": "falaichidh mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "falaichidh tu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "falaichidh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "falaichidh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"independent",
"plural"
]
},
{
"form": "falaichidh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "falaichidh iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "falaichearfalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"impersonal",
"independent"
]
},
{
"form": "dh'fhalaichinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheadh tu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheadh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheamaiddh'fhalaicheadh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"independent",
"plural"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheadh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheadh iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "dh'fhalaichteadhdh'fhalaichist¹dh'fhalaichiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"independent"
]
},
{
"form": "cha do dh'fhalaich mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "cha do dh'fhalaich thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "cha do dh'fhalaich e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "cha do dh'fhalaich sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "cha do dh'fhalaich sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "cha do dh'fhalaich iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "cha do dh'fhalaicheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "chan fhalaich mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhalaich thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhalaich e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhalaich sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "chan fhalaich sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "chan fhalaich iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "chan fhalaichearchan fhalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "chan fhalaichinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhalaicheadh tu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhalaicheadh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhalaicheamaidchan fhalaicheadh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "chan fhalaicheadh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "chan fhalaicheadh iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "chan fhalaichteadhchan fhalaichist¹chan fhalaichiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "an do dh'fhalaich mi?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "an do dh'fhalaich thu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "an do dh'fhalaich e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "i?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "an do dh'fhalaich sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "an do dh'fhalaich sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "an do dh'fhalaich iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "an do dh'fhalaicheadh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal",
"past"
]
},
{
"form": "am falaich mi?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "am falaich thu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "am falaich e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "i?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "am falaich sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "am falaich sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "am falaich iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "am falaichear?am falaichtear?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"impersonal"
]
},
{
"form": "am falaichinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "am falaicheadh tu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "am falaicheadh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "i?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "am falaicheamaid?am falaicheadh sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "am falaicheadh sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "am falaicheadh iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "am falaichteadh?am falaichist?¹am falaichiste?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "nach do dh'fhalaich mi?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "nach do dh'fhalaich thu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nach do dh'fhalaich e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "nach do dh'fhalaich sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "nach do dh'fhalaich sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nach do dh'fhalaich iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nach do dh'fhalaicheadh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal",
"past"
]
},
{
"form": "nach falaich mi?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "nach falaich thu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nach falaich e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "nach falaich sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "nach falaich sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nach falaich iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nach falaichear?nach falaichtear?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"impersonal"
]
},
{
"form": "nach falaichinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nach falaicheadh tu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nach falaicheadh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "nach falaicheamaid?nach falaicheadh sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "nach falaicheadh sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nach falaicheadh iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nach falaichteadh?nach falaichist?¹nach falaichiste?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheas mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ma dh'fhalaicheas mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheas thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ma dh'fhalaicheas thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheas e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "ma dh'fhalaicheas e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheas sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "ma dh'fhalaicheas sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheas sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "ma dh'fhalaicheas sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "dh'fhalaicheas iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "ma dh'fhalaicheas iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "dh'fhalaichear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "ma dh'fhalaichear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"affirmative",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "falaich mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "mur falaich mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "falaich thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mur falaich thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "falaich e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "mur falaich e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "falaich sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "mur falaich sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "falaich sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "mur falaich sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "falaich iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "mur falaich iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "falaichear falaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "falaichearmur falaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "murr falaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "murrmur falaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "falaicheam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "falaich",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "falaicheadh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "falaicheamaid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "falaichibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "falaicheadh iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "falaichearfalaichtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal"
]
},
{
"form": "folaich",
"tags": [
"alternative"
]
},
{
"form": "foluich",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "gd",
"10": "",
"11": "verbal noun",
"12": "falach",
"13": "or",
"14": "falachadh",
"15": "",
"16": "",
"17": "past participle",
"18": "falaichte",
"2": "verb",
"3": "past",
"4": "dh'fhalaich",
"5": "",
"6": "",
"7": "future",
"8": "falaichidh",
"9": "",
"head": ""
},
"expansion": "falaich (past dh'fhalaich, future falaichidh, verbal noun falach or falachadh, past participle falaichte)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"fut": "falaichidh",
"past": "dh'fhalaich",
"pp": "falaichte",
"vn": "falach",
"vn2": "falachadh"
},
"expansion": "falaich (past dh'fhalaich, future falaichidh, verbal noun falach or falachadh, past participle falaichte)",
"name": "gd-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "falach, falachadh"
},
"name": "gd-conj"
},
{
"args": {
"1": "falaich",
"10": "falaicheamaid",
"11": "falaichibh",
"12": "falaicheadh",
"13": "dh'fhalaicheas",
"14": "dh'fhalaicheadh",
"15": "falaichear",
"16": "dh'fhalaichteadh",
"17": "falaichtear",
"18": "dh'fhalaichear",
"19": "falaichteadh",
"2": "dh'fhalaich",
"20": "falaichte",
"21": "falaichinn",
"22": "falaicheadh",
"23": "falaicheamaid",
"24": "dh'fhalaichist",
"25": "falaichist",
"3": "falaichidh",
"4": "dh'fhalaichinn",
"5": "dh'fhalaicheadh",
"6": "dh'fhalaicheamaid",
"7": "falaicheam",
"8": "falaich",
"9": "falaicheadh",
"type": "regular",
"vn": "falach, falachadh"
},
"name": "gd-conj-table"
}
],
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"hide, conceal, obscure"
],
"links": [
[
"hide",
"hide"
],
[
"conceal",
"conceal"
],
[
"obscure",
"obscure"
]
]
},
{
"glosses": [
"disguise"
],
"links": [
[
"disguise",
"disguise"
]
]
}
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"transitive"
],
"word": "cuir am falach"
},
{
"tags": [
"intransitive"
],
"word": "rach am falach"
}
],
"word": "falaich"
}
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
"Scottish Gaelic non-lemma forms",
"Scottish Gaelic noun forms"
],
"etymology_number": 2,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "gd",
"2": "noun form",
"g": "m"
},
"expansion": "falaich m",
"name": "head"
}
],
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "falach"
}
],
"glosses": [
"genitive singular of falach"
],
"links": [
[
"falach",
"falach#Scottish_Gaelic"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
}
],
"word": "falaich"
}
Download raw JSONL data for falaich meaning in All languages combined (24.6kB)
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: '2nd & 3rd'",
"path": [
"falaich"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "verb",
"title": "falaich",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'relative future'",
"path": [
"falaich"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "verb",
"title": "falaich",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'third m/f'",
"path": [
"falaich"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "verb",
"title": "falaich",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'affirmative interrogative'",
"path": [
"falaich"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "verb",
"title": "falaich",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'affirmative interrogative'",
"path": [
"falaich"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "verb",
"title": "falaich",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'affirmative interrogative'",
"path": [
"falaich"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "verb",
"title": "falaich",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative interrogative'",
"path": [
"falaich"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "verb",
"title": "falaich",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative interrogative'",
"path": [
"falaich"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "verb",
"title": "falaich",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative interrogative'",
"path": [
"falaich"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "verb",
"title": "falaich",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'relative future'",
"path": [
"falaich"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "verb",
"title": "falaich",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'relative future'",
"path": [
"falaich"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "verb",
"title": "falaich",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.