"falaich" meaning in All languages combined

See falaich on Wiktionary

Noun [Scottish Gaelic]

Head templates: {{head|gd|noun form|g=m}} falaich m
  1. genitive singular of falach Tags: form-of, genitive, masculine, singular Form of: falach
    Sense id: en-falaich-gd-noun-K0HlLKfu Categories (other): Pages with 1 entry Disambiguation of Pages with 1 entry: 30 33 37
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb [Scottish Gaelic]

Etymology: From Old Irish fo·luigi (“covers, hides, conceals”, literally “lays under”); see laigid (“to lie down”). Etymology templates: {{inh|gd|sga|fo·luigi||covers, hides, conceals|lit=lays under}} Old Irish fo·luigi (“covers, hides, conceals”, literally “lays under”) Head templates: {{head|gd|verb|past|dh'fhalaich|||future|falaichidh|||verbal noun|falach|or|falachadh|||past participle|falaichte|head=}} falaich (past dh'fhalaich, future falaichidh, verbal noun falach or falachadh, past participle falaichte), {{gd-verb|fut=falaichidh|past=dh'fhalaich|pp=falaichte|vn=falach|vn2=falachadh}} falaich (past dh'fhalaich, future falaichidh, verbal noun falach or falachadh, past participle falaichte) Inflection templates: {{gd-conj|falach, falachadh}}, {{gd-conj-table|falaich|dh'fhalaich|falaichidh|dh'fhalaichinn|dh'fhalaicheadh|dh'fhalaicheamaid|falaicheam|falaich|falaicheadh|falaicheamaid|falaichibh|falaicheadh|dh'fhalaicheas|dh'fhalaicheadh|falaichear|dh'fhalaichteadh|falaichtear|dh'fhalaichear|falaichteadh|falaichte|falaichinn|falaicheadh|falaicheamaid|dh'fhalaichist|falaichist|type=regular|vn=falach, falachadh}} Forms: dh'fhalaich [past], falaichidh [future], falach [noun-from-verb], falachadh [noun-from-verb], falaichte [participle, past], no-table-tags [table-tags], falaich [stem], falach [noun-from-verb], falachadh [noun-from-verb], falaichte [participle, past], dh'fhalaich [active, independent, past], dh'fhalaicheadh [independent, passive, past], dh'fhalaich [active, dependent, past], dh'fhalaicheadh [dependent, passive, past], falaichidh [active, future, independent], falaichearfalaichtear [future, independent, passive], falaich [active, dependent, future], falaichearfalaichtear [dependent, future, passive], dh'fhalaichinn [active, conditional, first-person, independent, singular], dh'fhalaichteadhdh'fhalaichist¹dh'fhalaichiste [conditional, first-person, independent, passive, singular], fhalaichinn [active, conditional, dependent, first-person, singular], fhalaichteadhfhalaichist¹fhalaichiste [conditional, dependent, first-person, passive, singular], dh'fhalaicheamaiddh'fhalaicheadh sinn [active, conditional, first-person, independent, plural], dh'fhalaichteadhdh'fhalaichist¹dh'fhalaichiste [conditional, first-person, independent, passive, plural], fhalaicheamaid fhalaicheadh sinn [active, conditional, dependent, first-person, plural], fhalaichteadhfhalaichist¹fhalaichiste [conditional, dependent, first-person, passive, plural], dh'fhalaicheadh [active, conditional, error-unrecognized-form, independent], dh'fhalaichteadhdh'fhalaichist¹dh'fhalaichiste [conditional, error-unrecognized-form, independent, passive], fhalaicheadh [active, conditional, dependent, error-unrecognized-form], fhalaichteadhfhalaichist¹fhalaichiste [conditional, dependent, error-unrecognized-form, passive], dh'fhalaicheas [active, error-unrecognized-form, independent], dh'fhalaichear [error-unrecognized-form, independent, passive], falaicheam [active, first-person, imperative, independent, singular], falaichearfalaichtear [first-person, imperative, independent, passive, singular], falaich [active, imperative, independent, second-person, singular], falaichearfalaichtear [imperative, independent, passive, second-person, singular], falaicheadh [active, imperative, independent, singular, third-person], falaichearfalaichtear [imperative, independent, passive, singular, third-person], falaicheamaid [active, first-person, imperative, independent, plural], falaichearfalaichtear [first-person, imperative, independent, passive, plural], falaichibh [active, imperative, independent, plural, second-person], falaichearfalaichtear [imperative, independent, passive, plural, second-person], falaicheadh [active, imperative, independent, plural, third-person], falaichearfalaichtear [imperative, independent, passive, plural, third-person], no-table-tags [table-tags], falaich [stem], falach [noun-from-verb], falachadh [noun-from-verb], falaichte [participle, past], dh'fhalaich mi [first-person, independent, past, singular], dh'fhalaich thu [independent, past, second-person, singular], dh'fhalaich e [error-unrecognized-form, independent, past, singular], i [error-unrecognized-form, independent, past, singular], dh'fhalaich sinn [first-person, independent, past, plural], dh'fhalaich sibh [independent, past, plural, second-person], dh'fhalaich iad [independent, past, plural, third-person], dh'fhalaicheadh [impersonal, independent, past], falaichidh mi [first-person, future, independent, singular], falaichidh tu [future, independent, second-person, singular], falaichidh e [error-unrecognized-form, future, independent, singular], i [error-unrecognized-form, future, independent, singular], falaichidh sinn [first-person, future, independent, plural], falaichidh sibh [future, independent, plural, second-person], falaichidh iad [future, independent, plural, third-person], falaichearfalaichtear [future, impersonal, independent], dh'fhalaichinn [conditional, first-person, independent, singular], dh'fhalaicheadh tu [conditional, independent, second-person, singular], dh'fhalaicheadh e [conditional, error-unrecognized-form, independent, singular], i [conditional, error-unrecognized-form, independent, singular], dh'fhalaicheamaiddh'fhalaicheadh sinn [conditional, first-person, independent, plural], dh'fhalaicheadh sibh [conditional, independent, plural, second-person], dh'fhalaicheadh iad [conditional, independent, plural, third-person], dh'fhalaichteadhdh'fhalaichist¹dh'fhalaichiste [conditional, impersonal, independent], cha do dh'fhalaich mi [first-person, negative, past, singular], cha do dh'fhalaich thu [negative, past, second-person, singular], cha do dh'fhalaich e [error-unrecognized-form, negative, past, singular], i [error-unrecognized-form, negative, past, singular], cha do dh'fhalaich sinn [first-person, negative, past, plural], cha do dh'fhalaich sibh [negative, past, plural, second-person], cha do dh'fhalaich iad [negative, past, plural, third-person], cha do dh'fhalaicheadh [impersonal, negative, past], chan fhalaich mi [first-person, future, negative, singular], chan fhalaich thu [future, negative, second-person, singular], chan fhalaich e [error-unrecognized-form, future, negative, singular], i [error-unrecognized-form, future, negative, singular], chan fhalaich sinn [first-person, future, negative, plural], chan fhalaich sibh [future, negative, plural, second-person], chan fhalaich iad [future, negative, plural, third-person], chan fhalaichearchan fhalaichtear [future, impersonal, negative], chan fhalaichinn [conditional, first-person, negative, singular], chan fhalaicheadh tu [conditional, negative, second-person, singular], chan fhalaicheadh e [conditional, error-unrecognized-form, negative, singular], i [conditional, error-unrecognized-form, negative, singular], chan fhalaicheamaidchan fhalaicheadh sinn [conditional, first-person, negative, plural], chan fhalaicheadh sibh [conditional, negative, plural, second-person], chan fhalaicheadh iad [conditional, negative, plural, third-person], chan fhalaichteadhchan fhalaichist¹chan fhalaichiste [conditional, impersonal, negative], an do dh'fhalaich mi? [error-unrecognized-form, first-person, past, singular], an do dh'fhalaich thu? [error-unrecognized-form, past, second-person, singular], an do dh'fhalaich e [error-unrecognized-form, past, singular], i? [error-unrecognized-form, past, singular], an do dh'fhalaich sinn? [error-unrecognized-form, first-person, past, plural], an do dh'fhalaich sibh? [error-unrecognized-form, past, plural, second-person], an do dh'fhalaich iad? [error-unrecognized-form, past, plural, third-person], an do dh'fhalaicheadh? [error-unrecognized-form, impersonal, past], am falaich mi? [error-unrecognized-form, first-person, future, singular], am falaich thu? [error-unrecognized-form, future, second-person, singular], am falaich e [error-unrecognized-form, future, singular], i? [error-unrecognized-form, future, singular], am falaich sinn? [error-unrecognized-form, first-person, future, plural], am falaich sibh? [error-unrecognized-form, future, plural, second-person], am falaich iad? [error-unrecognized-form, future, plural, third-person], am falaichear?am falaichtear? [error-unrecognized-form, future, impersonal], am falaichinn? [conditional, error-unrecognized-form, first-person, singular], am falaicheadh tu? [conditional, error-unrecognized-form, second-person, singular], am falaicheadh e [conditional, error-unrecognized-form, singular], i? [conditional, error-unrecognized-form, singular], am falaicheamaid?am falaicheadh sinn? [conditional, error-unrecognized-form, first-person, plural], am falaicheadh sibh? [conditional, error-unrecognized-form, plural, second-person], am falaicheadh iad? [conditional, error-unrecognized-form, plural, third-person], am falaichteadh?am falaichist?¹am falaichiste? [conditional, error-unrecognized-form, impersonal], nach do dh'fhalaich mi? [error-unrecognized-form, first-person, past, singular], nach do dh'fhalaich thu? [error-unrecognized-form, past, second-person, singular], nach do dh'fhalaich e [error-unrecognized-form, past, singular], nach do dh'fhalaich sinn? [error-unrecognized-form, first-person, past, plural], nach do dh'fhalaich sibh? [error-unrecognized-form, past, plural, second-person], nach do dh'fhalaich iad? [error-unrecognized-form, past, plural, third-person], nach do dh'fhalaicheadh? [error-unrecognized-form, impersonal, past], nach falaich mi? [error-unrecognized-form, first-person, future, singular], nach falaich thu? [error-unrecognized-form, future, second-person, singular], nach falaich e [error-unrecognized-form, future, singular], nach falaich sinn? [error-unrecognized-form, first-person, future, plural], nach falaich sibh? [error-unrecognized-form, future, plural, second-person], nach falaich iad? [error-unrecognized-form, future, plural, third-person], nach falaichear?nach falaichtear? [error-unrecognized-form, future, impersonal], nach falaichinn? [conditional, error-unrecognized-form, first-person, singular], nach falaicheadh tu? [conditional, error-unrecognized-form, second-person, singular], nach falaicheadh e [conditional, error-unrecognized-form, singular], nach falaicheamaid?nach falaicheadh sinn? [conditional, error-unrecognized-form, first-person, plural], nach falaicheadh sibh? [conditional, error-unrecognized-form, plural, second-person], nach falaicheadh iad? [conditional, error-unrecognized-form, plural, third-person], nach falaichteadh?nach falaichist?¹nach falaichiste? [conditional, error-unrecognized-form, impersonal], dh'fhalaicheas mi [affirmative, error-unrecognized-form, first-person, singular], ma dh'fhalaicheas mi [affirmative, error-unrecognized-form, first-person, singular], dh'fhalaicheas thu [affirmative, error-unrecognized-form, second-person, singular], ma dh'fhalaicheas thu [affirmative, error-unrecognized-form, second-person, singular], dh'fhalaicheas e [affirmative, error-unrecognized-form, singular], ma dh'fhalaicheas e [affirmative, error-unrecognized-form, singular], i [affirmative, error-unrecognized-form, singular], dh'fhalaicheas sinn [affirmative, error-unrecognized-form, first-person, plural], ma dh'fhalaicheas sinn [affirmative, error-unrecognized-form, first-person, plural], dh'fhalaicheas sibh [affirmative, error-unrecognized-form, plural, second-person], ma dh'fhalaicheas sibh [affirmative, error-unrecognized-form, plural, second-person], dh'fhalaicheas iad [affirmative, error-unrecognized-form, plural, third-person], ma dh'fhalaicheas iad [affirmative, error-unrecognized-form, plural, third-person], dh'fhalaichear [affirmative, error-unrecognized-form, impersonal], ma dh'fhalaichear [affirmative, error-unrecognized-form, impersonal], falaich mi [error-unrecognized-form, first-person, negative, singular], mur falaich mi [error-unrecognized-form, first-person, negative, singular], falaich thu [error-unrecognized-form, negative, second-person, singular], mur falaich thu [error-unrecognized-form, negative, second-person, singular], falaich e [error-unrecognized-form, negative, singular], mur falaich e [error-unrecognized-form, negative, singular], i [error-unrecognized-form, negative, singular], falaich sinn [error-unrecognized-form, first-person, negative, plural], mur falaich sinn [error-unrecognized-form, first-person, negative, plural], falaich sibh [error-unrecognized-form, negative, plural, second-person], mur falaich sibh [error-unrecognized-form, negative, plural, second-person], falaich iad [error-unrecognized-form, negative, plural, third-person], mur falaich iad [error-unrecognized-form, negative, plural, third-person], falaichear falaichtear [error-unrecognized-form, impersonal, negative], falaichearmur falaichtear [error-unrecognized-form, impersonal, negative], murr falaichtear [error-unrecognized-form, impersonal, negative], murrmur falaichtear [error-unrecognized-form, impersonal, negative], falaicheam [first-person, imperative, singular], falaich [imperative, second-person, singular], falaicheadh e [error-unrecognized-form, imperative, singular], i [error-unrecognized-form, imperative, singular], falaicheamaid [first-person, imperative, plural], falaichibh [imperative, plural, second-person], falaicheadh iad [imperative, plural, third-person], falaichearfalaichtear [imperative, impersonal], folaich [alternative], foluich [alternative]
  1. hide, conceal, obscure
    Sense id: en-falaich-gd-verb-NLDA6zUu Categories (other): Pages with 1 entry Disambiguation of Pages with 1 entry: 30 33 37
  2. disguise
    Sense id: en-falaich-gd-verb-gxgLdFy~ Categories (other): Pages with 1 entry, Pages with entries, Scottish Gaelic entries with incorrect language header Disambiguation of Pages with 1 entry: 30 33 37 Disambiguation of Pages with entries: 28 32 40 Disambiguation of Scottish Gaelic entries with incorrect language header: 27 25 48
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: cuir am falach [transitive], rach am falach [intransitive]
Etymology number: 1

Inflected forms

Alternative forms

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "sga",
        "3": "fo·luigi",
        "4": "",
        "5": "covers, hides, conceals",
        "lit": "lays under"
      },
      "expansion": "Old Irish fo·luigi (“covers, hides, conceals”, literally “lays under”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish fo·luigi (“covers, hides, conceals”, literally “lays under”); see laigid (“to lie down”).",
  "forms": [
    {
      "form": "dh'fhalaich",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichidh",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "falach",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "falachadh",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichte",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gd-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "falach",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "falachadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "independent",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "independent",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dependent",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dependent",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichidh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "future",
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearfalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "independent",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dependent",
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearfalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dependent",
        "future",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaichinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaichteadhdh'fhalaichist¹dh'fhalaichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fhalaichinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "dependent",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fhalaichteadhfhalaichist¹fhalaichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "dependent",
        "first-person",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheamaiddh'fhalaicheadh sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaichteadhdh'fhalaichist¹dh'fhalaichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fhalaicheamaid fhalaicheadh sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "dependent",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fhalaichteadhfhalaichist¹fhalaichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "dependent",
        "first-person",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaichteadhdh'fhalaichist¹dh'fhalaichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "fhalaicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "dependent",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "fhalaichteadhfhalaichist¹fhalaichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "dependent",
        "error-unrecognized-form",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaichear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "falaicheam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperative",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearfalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "independent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearfalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "independent",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearfalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaicheamaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperative",
        "independent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearfalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "independent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearfalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "independent",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearfalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gd-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "falach",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "falachadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaich mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "independent",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaich thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "independent",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaich sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "independent",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaich sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "independent",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaich iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "independent",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "independent",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichidh mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichidh tu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "independent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichidh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichidh sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "independent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichidh sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "independent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichidh iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "independent",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearfalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "impersonal",
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaichinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheadh tu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "independent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheadh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheamaiddh'fhalaicheadh sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheadh sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "independent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheadh iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "independent",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaichteadhdh'fhalaichist¹dh'fhalaichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhalaich mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhalaich thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhalaich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhalaich sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhalaich sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhalaich iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhalaicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaich mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaich thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaich sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaich sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaich iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaichearchan fhalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaichinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaicheadh tu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaicheadh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaicheamaidchan fhalaicheadh sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaicheadh sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaicheadh iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaichteadhchan fhalaichist¹chan fhalaichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhalaich mi?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhalaich thu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhalaich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhalaich sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhalaich sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhalaich iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhalaicheadh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaich mi?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaich thu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaich sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaich sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaich iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaichear?am falaichtear?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaichinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaicheadh tu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaicheadh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaicheamaid?am falaicheadh sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaicheadh sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaicheadh iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaichteadh?am falaichist?¹am falaichiste?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhalaich mi?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhalaich thu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhalaich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhalaich sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhalaich sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhalaich iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhalaicheadh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaich mi?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaich thu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaich sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaich sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaich iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaichear?nach falaichtear?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaichinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaicheadh tu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaicheadh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaicheamaid?nach falaicheadh sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaicheadh sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaicheadh iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaichteadh?nach falaichist?¹nach falaichiste?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheas mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhalaicheas mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheas thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhalaicheas thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheas e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhalaicheas e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheas sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhalaicheas sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheas sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhalaicheas sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheas iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhalaicheas iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaichear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhalaichear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mur falaich mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mur falaich thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mur falaich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mur falaich sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mur falaich sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mur falaich iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichear falaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearmur falaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "murr falaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "murrmur falaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "falaicheam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaicheadh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaicheamaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaicheadh iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearfalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "folaich",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "foluich",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "10": "",
        "11": "verbal noun",
        "12": "falach",
        "13": "or",
        "14": "falachadh",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "past participle",
        "18": "falaichte",
        "2": "verb",
        "3": "past",
        "4": "dh'fhalaich",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "future",
        "8": "falaichidh",
        "9": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "falaich (past dh'fhalaich, future falaichidh, verbal noun falach or falachadh, past participle falaichte)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "fut": "falaichidh",
        "past": "dh'fhalaich",
        "pp": "falaichte",
        "vn": "falach",
        "vn2": "falachadh"
      },
      "expansion": "falaich (past dh'fhalaich, future falaichidh, verbal noun falach or falachadh, past participle falaichte)",
      "name": "gd-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "falach, falachadh"
      },
      "name": "gd-conj"
    },
    {
      "args": {
        "1": "falaich",
        "10": "falaicheamaid",
        "11": "falaichibh",
        "12": "falaicheadh",
        "13": "dh'fhalaicheas",
        "14": "dh'fhalaicheadh",
        "15": "falaichear",
        "16": "dh'fhalaichteadh",
        "17": "falaichtear",
        "18": "dh'fhalaichear",
        "19": "falaichteadh",
        "2": "dh'fhalaich",
        "20": "falaichte",
        "21": "falaichinn",
        "22": "falaicheadh",
        "23": "falaicheamaid",
        "24": "dh'fhalaichist",
        "25": "falaichist",
        "3": "falaichidh",
        "4": "dh'fhalaichinn",
        "5": "dh'fhalaicheadh",
        "6": "dh'fhalaicheamaid",
        "7": "falaicheam",
        "8": "falaich",
        "9": "falaicheadh",
        "type": "regular",
        "vn": "falach, falachadh"
      },
      "name": "gd-conj-table"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "30 33 37",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "hide, conceal, obscure"
      ],
      "id": "en-falaich-gd-verb-NLDA6zUu",
      "links": [
        [
          "hide",
          "hide"
        ],
        [
          "conceal",
          "conceal"
        ],
        [
          "obscure",
          "obscure"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "30 33 37",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "28 32 40",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "27 25 48",
          "kind": "other",
          "name": "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "disguise"
      ],
      "id": "en-falaich-gd-verb-gxgLdFy~",
      "links": [
        [
          "disguise",
          "disguise"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "transitive"
      ],
      "word": "cuir am falach"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "intransitive"
      ],
      "word": "rach am falach"
    }
  ],
  "word": "falaich"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "noun form",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "falaich m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "30 33 37",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "falach"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive singular of falach"
      ],
      "id": "en-falaich-gd-noun-K0HlLKfu",
      "links": [
        [
          "falach",
          "falach#Scottish_Gaelic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "falaich"
}
{
  "categories": [
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
    "Scottish Gaelic lemmas",
    "Scottish Gaelic non-lemma forms",
    "Scottish Gaelic noun forms",
    "Scottish Gaelic terms derived from Old Irish",
    "Scottish Gaelic terms inherited from Old Irish",
    "Scottish Gaelic verbs"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "sga",
        "3": "fo·luigi",
        "4": "",
        "5": "covers, hides, conceals",
        "lit": "lays under"
      },
      "expansion": "Old Irish fo·luigi (“covers, hides, conceals”, literally “lays under”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish fo·luigi (“covers, hides, conceals”, literally “lays under”); see laigid (“to lie down”).",
  "forms": [
    {
      "form": "dh'fhalaich",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichidh",
      "tags": [
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "falach",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "falachadh",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichte",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gd-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "falach",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "falachadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "independent",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "independent",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dependent",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dependent",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichidh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "future",
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearfalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "independent",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dependent",
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearfalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dependent",
        "future",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaichinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaichteadhdh'fhalaichist¹dh'fhalaichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fhalaichinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "dependent",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fhalaichteadhfhalaichist¹fhalaichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "dependent",
        "first-person",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheamaiddh'fhalaicheadh sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaichteadhdh'fhalaichist¹dh'fhalaichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fhalaicheamaid fhalaicheadh sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "dependent",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fhalaichteadhfhalaichist¹fhalaichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "dependent",
        "first-person",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaichteadhdh'fhalaichist¹dh'fhalaichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "fhalaicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "dependent",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "fhalaichteadhfhalaichist¹fhalaichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "dependent",
        "error-unrecognized-form",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaichear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "falaicheam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperative",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearfalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "independent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearfalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "independent",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearfalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaicheamaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "imperative",
        "independent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearfalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "independent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearfalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "independent",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearfalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "independent",
        "passive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gd-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "falach",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "falachadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaich mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "independent",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaich thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "independent",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaich sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "independent",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaich sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "independent",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaich iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "independent",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "independent",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichidh mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichidh tu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "independent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichidh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichidh sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "independent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichidh sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "independent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichidh iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "independent",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearfalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "impersonal",
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaichinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheadh tu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "independent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheadh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "independent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheamaiddh'fhalaicheadh sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "independent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheadh sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "independent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheadh iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "independent",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaichteadhdh'fhalaichist¹dh'fhalaichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhalaich mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhalaich thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhalaich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhalaich sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhalaich sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhalaich iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "cha do dh'fhalaicheadh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "negative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaich mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaich thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaich sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaich sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaich iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaichearchan fhalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaichinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaicheadh tu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaicheadh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaicheamaidchan fhalaicheadh sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaicheadh sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaicheadh iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "chan fhalaichteadhchan fhalaichist¹chan fhalaichiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhalaich mi?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhalaich thu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhalaich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhalaich sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhalaich sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhalaich iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "an do dh'fhalaicheadh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaich mi?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaich thu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaich sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaich sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaich iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaichear?am falaichtear?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaichinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaicheadh tu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaicheadh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaicheamaid?am falaicheadh sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaicheadh sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaicheadh iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "am falaichteadh?am falaichist?¹am falaichiste?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhalaich mi?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhalaich thu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhalaich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhalaich sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhalaich sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhalaich iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach do dh'fhalaicheadh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaich mi?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaich thu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaich sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaich sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaich iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaichear?nach falaichtear?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaichinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaicheadh tu?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaicheadh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaicheamaid?nach falaicheadh sinn?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaicheadh sibh?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaicheadh iad?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nach falaichteadh?nach falaichist?¹nach falaichiste?",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheas mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhalaicheas mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheas thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhalaicheas thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheas e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhalaicheas e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheas sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhalaicheas sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheas sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhalaicheas sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaicheas iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhalaicheas iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dh'fhalaichear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "ma dh'fhalaichear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "affirmative",
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mur falaich mi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mur falaich thu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mur falaich e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mur falaich sinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mur falaich sibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mur falaich iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichear falaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearmur falaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "murr falaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "murrmur falaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "impersonal",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "falaicheam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaich",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaicheadh e",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "falaicheamaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichibh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaicheadh iad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "falaichearfalaichtear",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "impersonal"
      ]
    },
    {
      "form": "folaich",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    },
    {
      "form": "foluich",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "10": "",
        "11": "verbal noun",
        "12": "falach",
        "13": "or",
        "14": "falachadh",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "past participle",
        "18": "falaichte",
        "2": "verb",
        "3": "past",
        "4": "dh'fhalaich",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "future",
        "8": "falaichidh",
        "9": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "falaich (past dh'fhalaich, future falaichidh, verbal noun falach or falachadh, past participle falaichte)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "fut": "falaichidh",
        "past": "dh'fhalaich",
        "pp": "falaichte",
        "vn": "falach",
        "vn2": "falachadh"
      },
      "expansion": "falaich (past dh'fhalaich, future falaichidh, verbal noun falach or falachadh, past participle falaichte)",
      "name": "gd-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "falach, falachadh"
      },
      "name": "gd-conj"
    },
    {
      "args": {
        "1": "falaich",
        "10": "falaicheamaid",
        "11": "falaichibh",
        "12": "falaicheadh",
        "13": "dh'fhalaicheas",
        "14": "dh'fhalaicheadh",
        "15": "falaichear",
        "16": "dh'fhalaichteadh",
        "17": "falaichtear",
        "18": "dh'fhalaichear",
        "19": "falaichteadh",
        "2": "dh'fhalaich",
        "20": "falaichte",
        "21": "falaichinn",
        "22": "falaicheadh",
        "23": "falaicheamaid",
        "24": "dh'fhalaichist",
        "25": "falaichist",
        "3": "falaichidh",
        "4": "dh'fhalaichinn",
        "5": "dh'fhalaicheadh",
        "6": "dh'fhalaicheamaid",
        "7": "falaicheam",
        "8": "falaich",
        "9": "falaicheadh",
        "type": "regular",
        "vn": "falach, falachadh"
      },
      "name": "gd-conj-table"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "hide, conceal, obscure"
      ],
      "links": [
        [
          "hide",
          "hide"
        ],
        [
          "conceal",
          "conceal"
        ],
        [
          "obscure",
          "obscure"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "disguise"
      ],
      "links": [
        [
          "disguise",
          "disguise"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "tags": [
        "transitive"
      ],
      "word": "cuir am falach"
    },
    {
      "tags": [
        "intransitive"
      ],
      "word": "rach am falach"
    }
  ],
  "word": "falaich"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
    "Scottish Gaelic non-lemma forms",
    "Scottish Gaelic noun forms"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "noun form",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "falaich m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "falach"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive singular of falach"
      ],
      "links": [
        [
          "falach",
          "falach#Scottish_Gaelic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "falaich"
}

Download raw JSONL data for falaich meaning in All languages combined (24.6kB)

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: '2nd & 3rd'",
  "path": [
    "falaich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "falaich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'relative future'",
  "path": [
    "falaich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "falaich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'third m/f'",
  "path": [
    "falaich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "falaich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'affirmative interrogative'",
  "path": [
    "falaich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "falaich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'affirmative interrogative'",
  "path": [
    "falaich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "falaich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'affirmative interrogative'",
  "path": [
    "falaich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "falaich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative interrogative'",
  "path": [
    "falaich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "falaich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative interrogative'",
  "path": [
    "falaich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "falaich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative interrogative'",
  "path": [
    "falaich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "falaich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'relative future'",
  "path": [
    "falaich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "falaich",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'relative future'",
  "path": [
    "falaich"
  ],
  "section": "Scottish Gaelic",
  "subsection": "verb",
  "title": "falaich",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.